Чому «релевантність»

Згідно з принципами сучасного контент-маркетингу, релевантність – це головна риса якості контенту, а значить ключ до його успіху. Але ми вирішили порушити цю тему, насамперед виходячи з важливості цієї теми в ширшому контексті, а саме в тих межах викликів, що стоять перед компаніями, бізнесами і навіть державою.

І головний наш мотив до написання цієї е-книги – проблеми в цій сфері. Надто багато нерелевантних комунікацій ми бачимо навколо себе – від звичайних маркетологів і до керівників компаній та держави.

Почнімо з означень.

В інтернеті є маса різних означень. Тут ми розглядаємо ті, що належать до таких, як «міра відповідності до потреб – явних і неявних – вашої цільової аудиторії». В ширшому розумінні – «міра відповідності до ситуації чи контексту».

Ця міра й визначає корисність вашого меседжу, контенту, комунікації в цілому.

В навколишньому світі, в своїй державі, галузі чи компанії ми бачимо багато прикладів явно недостатньої відповідності до потреб. Керівники держави та політики не реагують на численні та постійні зміни, що відбуваються в зовнішньому середовищі й стосуються їхніх виборців. Галузеві лідери з величезним запізненням реагують на тектонічні зміни в технологіях, автоматично відкидаючи своїх партнерів та споживачів назад в конкурентних перегонах. Керівники компаній не помічають (або вдають що…), як клієнти втрачають лояльність через поганий сервіс. Кожен з нас в своєму середовищі може знайти десятки таких прикладів.

Фраза «бурхливе середовище, що постійно генерує виклики» у вустах політиків чи журналістів уже стала заїздженим кліше, але наша оскомина від нього набута якраз через нездатність більшості лідерів відповідати на ці виклики. Беззаперечна ж істина полягає в  тому що успіх у цьому бурхливому світі мають ті, хто адекватно (=релевантно) реагує.

Але чому ж так важко сьогодні бути релевантним у своїх відповідях? На наш погляд, є кілька очевидних причин в зовнішньому середовищі:

  1. Швидкість і непередбачуваність змін.

Чи міг хтось передбачити Майдан – 2014 за рік до того? Чи відхід Криму та Донбасу? Чи Brexit, а сьогодні вже події в Каталонії? Чи неймовірно швидкі технологічні зміни, як, наприклад, уже реальний вихід на арену штучного інтелекту та інших технологій 4.0?

  1. Зміни споживача.

Споживач змінюється разом з навколишнім світом. Падіння купівельної спроможності в Україні, падіння лояльності та інші подібні речі, про які ми говоримо вже принаймні 10 років ніяк не порівняти з тим, як змінюється поведінка міленіалів і як це вже впливає на стратегії та тактики маркетингу. Онлайн-контент та його релевантність ключові в цьому процесі завоювання та утримування нових споживачів і громадян, за якими майбутнє не тільки вашого бізнесу, а й цієї країни.

  1. Загальна складність контексту.

Постійні та непередбачувані зміни генерують додаткові чинники, що перешкоджають визначити власну реакцію, власні меседжі та лінії комунікацій до своєї цільової аудиторії. Згадаємо «ляп» української влади з виборами в США 2016 р., коли ми явно ставили на Хілларі Клінтон й додумалися запускати компромат на Дональда Трампа. Наша влада щомісяця демонструє подібні приклади нерелеватної реакції. Але така ж невідповідність до ситуації є і в бізнесі. Чому на проблему кібербезпеки технологічні компанії масово почали реагувати тільки тепер? Адже перші атаки почалися ще 2014 року. Подібних прикладів сила-силенна. І об’єктивна причина тут у тому, що прорахувати наперед усі вагомі чинники справді складно.

Отже, складність прорахування сценаріїв + швидкість зовнішніх змін визначають сьогодні в рази більші вимоги до власних внутрішніх змін, ніж це було 10–20 років тому. А змінюватися самому завжди важко.

Водночас ми будемо говорити тут про наші українські, національні особливості. Провінційність і хуторянство критикувало багато українських класиків і публіцистів. «Моя хата скраю», «дуля в кишені», «2 козаки – 3 гетьмани», «краще синиця в руці, ніж журавель в небі»  і подібні прислів’я хоча й не можна уособлювати з усіма українцями, але вони добре передають українську природу. Можливо, в ній також причина того, що ми відстаємо сьогодні в глобальному світі.

У світі, в якому все пришвидшується та ускладнюється, виграють нації, що швидко консолідуються, послідовні у виборі сильних лідерів і вміють досягати суспільного консенсусу та домовленостей.

Власне, на своєму рівні ми й займаємося подібною консолідацією в В2В спільнотах. І нам дуже приємно сьогодні показувати інші приклади – саме тих компаній, які формують нову Україну з новими амбіціями та цінностями. Поведінка та досягнення цих компаній – приклади не тільки лідерства, а й якісного (= релевантного) контенту, що вони створюють. Саме цю логіку ми й намагаємося дослідити в цій е-книжці – від внутрішнього усвідомлення та вміння приймати виклики до формування відповідних меседжів та контенту.

   Юрчак Олександр,

директор B2B Ray, координатор спільноти B2B Ukraine

 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *